هزاره سوم را برای انسانیت دشوار تر از دوره های قبل می دانیم

هزاره سوم را برای انسانیت دشوار تر از دوره های قبل می دانیم…


محمود عباسی- دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری با بیان این که هدف حقوق بشر حمایت از حقوق انسانی است، اظهار کرد: این حقوق فارغ از نژاد و رنگ و ملیت است. اگر از حقوق ذاتی بشر سخن می‌گوییم، به این معنا است که آدمی از آن رو که آدمی است دارای این ارزش والا است. هنر بشر نیمه اول قرن بیستم، پس از گذار از میلیون ها کشته و آواره و عبور از تلی از جنازه‌ها، این بود که در ۱۹۴۸ به نقطه ایی رسید و کشف بزرگش این بود که انسان کرامت دارد و باید کرامت آن پاس داشته شود.
وی همچنین گفت: جهان پس از اعلامیه حقوق بشر شاهد تحول بود و تلاش داشت تا به نقطه ایی برسد که صلح و آرامش و امنیت را فرا روی جامعه بشری قرار دهد. حقوق بشر فی نفسه حقوق خاص یک منطقه یا جغرافیا و کشور نیست؛ اما نگاه دقیق و ظریف رهبر معظم انقلاب اسلامی، تعریظ ایشان به مقامات آمریکایی است که حقوق بشر را ابزاری برای دست یابی به اهداف نامشروع خود قرار داده‌اند. دولتمردان آمریکایی در طول تاریخ جنایات خود حقوق بشر را نادیده انگاشتند و از آن عبور کردند و باید آغاز هزاره سوم را دشوار تر از دوره قبل بدانیم. آمریکایی ها خود را نسبت به سایر جوامع انسانی برتر و بالاتر می پندارند. وقتی از حقوق بشر آمریکایی صحبت می‌شود انتظار این است که در یک کشور پیشرفته ارزش‌های حقوق بشری موج بزند و بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد، اما این انتظار نتیجه معکوسی رقم می‌زند.

حضور هنرمندان ۲۰ کشور جهان در دومین دوره جشنواره حقوق بشر آمریکایی
اسماعیل آجرلو، دبیر دومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی در سخنانی با بیان این که این جشنواره در بخش علمی و هنری فرخوان خود را ارائه کرده است؛ عنوان کرد: در بخش هنری ۸۰۰ اثر از هنرمندان داخلی و ۲۵۰ اثر از هنرمندان خارجی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. همچنین هنرمندانی از ۲۰ کشور جهان در این جشنواره شرکت کردند. امیدوارم این جشنواره ادامه داشته باشد و هنرمندان زمینه و بستر لازم را برای بیان نظراتشان داشته باشند.

حقوق بشر ابزار سیاسی در دستان آمریکا است
پروفسور گراسکاپ اندیشمند و هنرمند مطرح آمریکایی نیز که میهمان این مراسم بود در سخنان کوتاهی با بیان این که هنر می‌تواند زبان مناسبی برای بیان بسیاری از مفاهیم باشد، اظهار کرد: در طول زمانی که در ایران بودم، درباره حقوق بشر آمریکایی سوال‌های زیادی از من شده است. در این رابطه تحقیقات زیادی انجام داده‌ام. در واقع حقوق بشر ابزار سیاسی در دستان آمریکا است تا به اهداف مدنظر خود برسد. نمونه ای از این موضوع، رفتار آمریکا در قبال ایران، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.
وی همچنین گفت: حقوق بشر در داخل آمریکا به مفهوم دارایی و اموال متصل است و هر چقدر دارایی بیشتری داشته باشیم، حقوق بیشتری خواهیم داشت.

رونمایی از آثار علمی و اجرای برنامه های هنری
در این مراسم سالنامه نشان فتخار اثر حسین کرمی و همچنین کتاب‌ سه جلدی با موضوع حقوق بشر آمریکایی که در بردارنده مجموعه مقالات مرتبط با این موضوع است و با تلاش دکتر علی بهادری جمع آوری شده است رونمایی شد.
از دیگر بخش‌های این مراسم می‌توان به شعرخوانی حسن اسحاقی با موضوع حقوق بشر آمریکایی اشاره کرد. اجرای استندآپ کمدی امیر کربلایی زاده نیز از دیگر بخش‌های جذاب مراسم بود.
تقدیر از برگزیدگان علمی و هنری جشنواره
در بخش پایانی این مراسم از برگزیدگان بخش کتاب، مقالات پژوهشی و همچنین هنرمندان گرایش های موشن گرافیک، اینفوگرافیک، پوستر، کاریکاتور و نمایش رادیویی با اهداء لوح تقدیر، تندیس جشنواره جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است این مراسم به شکل زنده و مستقیم از شبکه افق سیما پخش شده و شبکه های سه، پنج، خبر و… سیما و همچنین شبکه های برون مرزی نیز به شکل گزارش های مستقیم و غیر مستقیم تلویزیونی آن را تحت پوشش قرار دادند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *